top of page

Yıllık Bakım: Üst Kumlama Uygulaması

Bermuda Çim'de üst kumlama uygulaması, çiminiz için her yıl yapılmasında fayda olan bir bakım metodudur. Kumlama, çim alanda kış boyunca oluşmuş olan çukur ve tümsekliklerin düzelmesini ve  taze kök oluşumunu destekler – daha güçlü kök yapısına sahip kalın, sağlıklı çim oluşmasını sağlar.
 
Bermuda çimde kumlama, çimin uyanmasından hemen sonra,  baharda yapılır. Her ne kadar çimin büyüme dönemi olan Mart-Ekim ayları içerisinde herhangi bir zaman yapılmasında bir sakınca yoksa da, bahar ayında yapılan kumlama kısa zaman içerisinde yeni taze çim tarafından örtülür ve kötü görüntü oluşturmaz. Kumlama sonrası çim alana kompoze gübre (N-P-K) uygulaması yapılması gerekmektedir, bu sayede çiminizi coşturabilirsiniz.
 
Profesyonel bakım yapılan çim sahalarına dikkatlice bakın – örneğin golf ve futbol sahaları – düzenli kumlama uygulamasının saha bakımının önemli bir parçası olduğunu gözlemleyeceksiniz. 
 
Uygulama öncesi çiminizi, çim biçme makinanızın kısa ayarıyla biçin. Kumlama için kullanacağınız kumun yıkanmış dere kumu olması, tuz içermemesi elzemdir. 
Kullanılacak kum miktarı uygulama yapılacak alanın zemin bozukluğuna göre değişkenlik gösterse de, düzenli yapılan yıllık bakımda ortalama 1cm kum yeterli olacaktır. - örneğin 100m2 çim alanınız var ise 1m3 kuma ihtiyacınız olacaktır.  Kumu çimin üzerine  el arabasıyla öbek öbek dökün.
 
Geniş ağızlı (60 cm) tırmığın düz tarafını kullanarak kumu iyice yedirin ve çimin dibine ulaşmasını sağlayın. Çok küçük tırmıklar alanın kendi dalgalanmalarını takip edeceğinden iyi sonuç vermez. Sert kıllı bir fırça da kumu yedirmek için işinize yarayacaktır. Bir seferde çimi kuma boğmak yerine, birkaç sefer daha ince tabakalar serpmek daha faydalıdır. Önemli olan, kumun çimin üzerinde değil, dibine, tabana ulaşmasını sağlamak ve bu sırada çimi gereksiz yere hırpalamamaktır – çiminize nazik davranın! 
Bu işlem sırasında fark ettiğiniz çukurları kumla doldurun. Çukurları bir seferde fazla doldurup tümsek oluşturmak yerine birkaç seferde azar azar kumlama yapın. 
 
Doğru yapılmış bir kumlama işlemi çimi kapatmaz, çimin dibine iner. Eğer kum çimin üzerinde tabaka halinde kalırsa, güneş görmeyen çim ölür. bu sebeple kum mutlak surette çimin içerisine yedirilmelidir. Birkaç hafta içerisinde, çiminiz yeşerince kumlamanın izi kalmayacaktır. 
 
Kumlama sonrasında kompoze gübreyi (N-P-K) elle çimin üzerine serpin.  Kumlama işleminizi çiminizi iyice sulayarak tamamlayın. 
Kumlama işlemi hasarsız çim alanlarında yıllık bakım kapsamında yapılabileceği gibi, hasarlı, yorgun çim alanlarının ıslahı sırasında da uygulanır.
 
Çim yaşayan bir dokudur. Düzenli bakım, çiminizin yıllar boyu düzgün, yemyeşil ve sık dokulu olmasını sağlar.
bottom of page