top of page
 • Niçin Hazır Çim Tercih Etmeliyiz?
  Akkuş Çim, sekiz aylık bir bakım ve yetiştirme süresi sonrasında ürünlerini satışa sunar. Bu sekiz aylık dönem boyunca gerekli ilaçlama, gübreleme, biçme ve bakım eksiksiz yapılmak zorundadır. Bahçenizin ilk çimlenmesini tohum veya başka usullerle kendiniz yaptığınız zaman bu işcilik ve masrafları, bu süre boyunca sizin yapacağınızı bilmelisiniz. Hazır çim size zaman kazandırır. Yetiştirme döneminde olası riskleri hiç üstlenmeden bir günde bahçenizi yeşillendirebilirsiniz.
 • Hazır Çim Döşerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  Çim döşenecek zemin önceden sulanıp silindirlenerek düz hale getirilmeli ve iyi tesviye edilmelidir. Bahçeye toprak serildiyse %10 çökme payı hesaplanmalıdır. Toprak seviyesi, havuz kenarı, yol kenarı vb gibi bitiş noktalarının 3-4 cm aşağısında tutulmalıdır.
 • Hazır Çimin Garantisi Nedir?
  Çim çiftlikleri, size veya peyzajınızı üstlenen kurum ya da kişilere yetişmiş hazır çim gönderirler. Gelen çimin canlı olduğunu unutmamalısınız. Uygulama, düzgün sulama sıklığı, biçim aralıkları ve sonrasında ilaçlama ve gübreleme siz veya bahçıvanınız tarafından bilinçle yapılırsa, çiminizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Hatalı bakım ve uygulamalarda çim hasar görür ve ölür.
 • Çim Alanlarda Hayvan Gübresi Kullanılır mı?
  Hayır. Yanmış gübre dahi olsa, hayvan gübreleri binlerce yabani ot tohumu taşırlar. Mevsimi gelince hepsi sıra ile çıkar. İçinde makro elementler (NPK) ve mikro elementler (Fe, Zn, Cu, vb) bulunan gübreleri tercih ediniz.
 • Deniz Kenarı veya Tuzlu, Kireçli Sulara Dayanıklı Çim Var mıdır?"
  Evet, Akkuş Çim üretimi Bermuda cinsi hazır rulo çimleri tavsiye ederiz.
 • Üst Kumlama Nasıl Yapılır?
  Yıllık Bakım: Üst Kumlama Uygulaması yazımızda ayrıntılı bilgi yer almaktadır.
 • Çim Kurdu ile Nasıl Mücadele Edilir?
  Çimin en büyük düşmanlarından biri çim kurdudur. Yaz başından sonbahara kadar her ay periyodik olarak çim alanınıza tedbir amacı ile çim kurdu ilacı atın. Bu suretle olası çim kurdu istilasından kurtulursunuz.
 • Çimlerimizi Sularken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  Sulama, toprağın nemine göre yapılır. Toprağın en az 10 cm altına kadar nemin inebilmesi gereklidir. 15 cm'lık bir tahtayı toprağa batırıp çekerek nem durumunu gözlemleyin ve nemin durumuna göre günlük sulama süresini belirleyin. Sabah erken saatler en iyi sulama zamanıdır. Salma sulama yapmayın. Eğer hortumla suluyor iseniz, hortumun ucuna bir duş tertibatı takın ve sulama bitince hortumu toplayın. Kuyu suyunuz çok tuzlu ise, haftada 1-2 kez şebeke suyu kullanarak sulama yapın ve tuz birikmesini engelleyin.
 • Hazır Çim Her Mevsim Uygulanabilir mi?
  Evet, hazır çimler, yılın oniki ayı, hava yağışlı olmadığı ve toprağınızda don olmadığı müddetçe uygulanabilir.
 • Çim Uygulanacak Toprak Nasıl Olmalıdır?
  Killi topraklar sıkı yapılıdır ve çim köklerinin aşağı doğru uzamasını engeller. Yaz ve kış döneminde kökleri aşağı inebilen çimler daha sağlıklı ve dayanıklı olurlar. Toprağınız kumlu-tınlı ise çim için idealdir. Eğer toprağınız killi ise ve masrafına katlanabilirseniz, torf, dere kumu, kokopit gibi maddeleri 15-20 cm derinlikte toprağınıza belleyerek işlemek suretiyle toprağınızın geçirgenliğini arttırabilirsiniz.
 • Hazır Çim Çeşitleri Nedir?
  Hazır çimler iki ana başlıkta toplanırlar. Tohum çeşitlerinden üretilen, dört mevsim yeşil kalabilen çimler ve sıcak iklimler için çelikten üretilen çimler. Sıcak iklim çimleri kışın uykuya yatarlar. Baharla beraber tekrar yemyeşil olurlar. Bahçeniz sıcak iklim kuşağında ise, fakat kış dönemlerinde de bahçenizin yeşil olma ihtiyacı var ise (dört mevsim kullanılan otel, kır bahçesi, işyeri bahçeleri, siteler vb), sıcak iklim çimlerinin üzerine sonbaharda Dört Mevsim tohumları ile "ara ekim" tabir edilen peyzaj tekniğini uygulayabilirsiniz.
 • Hazır Çim Uygulamasını Herkes Yapabilir mi?
  Uygulama alanı tesviyesinin düzgün yapılması, başarılı sonuç almak için önemlidir. Düzgün hazırlanmış uygulama alanına çim döşemesi basittir. Ancak uygulama alanının büyüklüğüne göre bir kaç yardımcı işci ile beraber yapılması tavsiye edilir.
 • Bahçemizde Kedi, Köpek Barındırabilir miyiz?"
  Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar yaşadıkları yerin hudutlarını belirlemek için işaretleme yaparlar. Bu tür idrar ve katı dışkılar çim alanlarda tahribata sebep olur. İşaretlenen yerlere erken müdahale edilirse çim alanda hasar engellenebilir. Bozuk alanı birkaç gün bolca sulayıp çime zarar verecek idrar/dışkı kalıntılarını uzaklaştırmaya çalışın. Geç kaldıysanız hasar gören alana çim yaması yapmalısınız.
 • Çim Bakımı Püf Noktaları Nelerdir?
  Çim Bakımının Püf Noktaları sayfamızda ayrıntılı bilgi yer almaktadır.
Unutmayın!
Çim yaşayan bir dokudur
Çiminize iyi davranırsanız uzun zaman güzelliğini korur
bottom of page